top of page
  • Yazarın fotoğrafıEtiler Diyet Merkezi

Olumlu Düşünmenin Gücü Adına!

Stres, kalabalık, trafik, para, ev, iş, mailler, yazışmalar, telefonlar, patronlar, müşteriler, insanlar! Dur !

Bir an olsun tüm bunları neden yaşadığını hatırla. Sadece daha MUTLU olmak için tüm bu sabah erken kalkmalar, çabalamalar, çalışmalar. Peki üzerinde oluşan strese ne demeli?


stressed desserts

Bize her konuda öncelikle kendimizi kötüye hazırlamamız öğütlenmiştir. Sebep olarakta ”En kötüsüne hazırla ki sonradan mutsuz olmayasın!” Ama o zaman neden şimdiden mutsuz oluyorum??

Ben her zaman, her şeyin bir şekilde yoluna gireceğine inanırım, ve her seferinde de ne kadar zorluk çeksem de geriye dönüp baktığımda ”Vayy be, biliyordum güzel olacağını!” derim kendi kendime.


Ekran Resmi 2015-02-06 18.57.33

Hangi konuya eğilirsek ve kendimizi kaptırırsak hayat bizi o yönde sınamaya başlıyor. İşlerine mi yoğunlaştın, kesin bir aksilik olur. Sevgilinle mi aran kötü, yanlış anlaşılmalar başlar. Çünkü düzeltmek için çaba sarfetmek yerine sadece ve sadece olumsuz düşünerek tüm şimşekleri üzerimizde topluyoruz. Bakmayın böyle konuştuğuma ”sürekli iyi düşün-iyi olsun”culardan değilim. Sadece pozitif düşünmenin günlük hayatımızda kararlarımızı,davranışlarımızı dolayısıyla tüm hayatımızı nasıl olumlu değiştirdiğine defalarca şahit olduğum için bu kadar NET konuşuyorum.


Screen-Shot-2012-11-27-at-9.02.25-AM

Kilo verme sürecinin %30 gibi önemli bir payı psikolojik durum ve motivasyona bağlı! Dünyanın en iyi diyetini yapıyor olabilirsin, dünyanın en iyi antrenmanlarını da yapıyor olabilirsin ama o hafta stresliysen ve motivasyonun yoksa OLMAZ! Eksiksin!

Yine kendi hastalarımda yaptığım gözlemden yola çıkarak söylüyorum ki erkekler diyet konusunda bayanlara oranla daha başarılılar, bu bir gerçek. Çünkü karar verdikleri zaman bir robot gibiler, hedefe ulaşana dek hiç bir şey onları vazgeçiremiyor. Biz kadınlar, erkeklerden farklı olarak birden çok şeye aynı anda odaklanabildiğimiz için, dış etkenler diyetimizi çok etkileyebiliyor.

Moralim bozuktu, yedim. Çok mutluydum, yedim. Bizim kızlarla buluşmuştuk, ay favori tatlımızdan sipariş ettiler, yedim. Çok ısrar ettiler, yedim. Boşluktaydım, yedim. Canım sıkkındı, çok savaştım kendimle, yedim. Çocuklara almıştım, dayanamadım, yedim.

Ekran Resmi 2015-02-08 00.06.37

En güzel en genç zamanlarınızı, en güzel kıyafetleri giyebileceğiniz zamanlarınızı fazla kilolarınızla geçirmeyin. Sadece 1 kez yaşıyoruz..

Programlarımda haftalık hedefler koymayı severim. Örneğin başlangıçta 90 kiloyla başladıysak haftaya 89 kiloda görüşürüz demek her iki taraf için de motive edicidir.

Küçük hedefler her zaman büyük başarılar getirir. Bir yerden başlayın gitsin..

Yine kendimden örnek vermek istiyorum. Sürekli olarak aldığım ve okuyamadığım kitaplarım var. Kendime hep hedefler koyarım ve hesaplar yaparım; günde 50 sayfa okusam 300 sayfalık çok merak ettiğim kitabım 6 günde biter. Hiç gerçek oldu mu? Hayır.. Çünkü bir şekilde işimden ya da başka birşeyden dolayı günde 50 sayfa okuyamadım, çoğunlukla bahane ürettim. Şimdiki hedefim günde sadece 10 sayfa okumak! Çok az görünüyor değil mi? Ama gerçekçi. Şuanda hergün 10 sayfa kitap okuyorum, çok zamanımı almadığı için odaklanarak ve gerçekten anlayarak altını çizerek okuyorum. 1 ayda 300 sayfa, yılda 3650 sayfa yapar, bu da yaklaşık 10 kitap. Hiç fena değil? ☺


Ekran Resmi 2015-02-08 00.16.58

Şimdi bunun diyetle ne ilgisi var?

Eğer vermeniz gereken 25 kilonuz varsa uzun dönem değil, kısa dönem hedefler belirleyin! Biliyorum, herkes haftada 5 kilo verip 5 haftada bu işi çözmek ister, tıpkı benim günde 50 sayfa kitap okuma hevesim gibi. Size söyleyim, böyle birşey anatomik ve psikolojik olarak olamaz! Haftalık hedefiniz 1 kg olmalı. Bazı haftalar durum değişebilir, daha az ya da daha çok verebilirsiniz, çok doğal. Haftada 1 kg, çok az görünüyor olabilir ama değil. 4 haftada 4 kg, 25 haftada 25 kg yapar. Bir düşünün 6 ay öncesi su gibi akıp geçti, 6 ay sonrası da öyle geçicek ve sizin için 2 seçenek var; ya hızlı kilo verme hevesleriyle hızlı kilo verdiren ”saçma sapan” diyetleri sürekli uygulayıp 2–3 kg verip sıkılıp,aynı noktaya döneceksiniz; ya da sağlıklı bir yola baş koyup sabırla inatla 6 ay sonra hedefinize sağlam adımlarla ilerleyip bir daha ASLA kilo almayacaksınız ☺ (6 ay 25 kg için tahmini süredir, hedefiniz 4 kg ise 1 ay, 8 kg ise 2 ay hedef koyabilirsiniz!)

Hayat kararlardan ve düşüncelerden ibaret bana göre. Olumlu düşünürsen olumlu davranırsın, olumlu davranırsan her zaman olumlu sonuçlar alırsın.

Bu yazıyı dikkate alman dileğiyle 😉

Özge

#health #diyet #diyettarifler #hızlıkilovermek #beslenme #diyetisyen #essporto #diyetinözü #istanbul #diyetsırları #diyetedair #göbekdiyeti #love #haftada1kg #nutrition

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

KAHVE DOSYASI

bottom of page