top of page
  • Diyetisyen Duygu Bulut

MİGREN VE BESLENME

Güncelleme tarihi: 20 Oca 2020

Migren, binlerce yıldan beri bilinen, genellikle ataklar halinde başlayıp şiddetli bir baş ağrısına neden olan nörolojik bir hastalıktır. Atakların süresi 4 saat ile başlayıp 72 saate kadar uzayabilir.

Migren, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından dünyada iş yapamamaya yol açan hastalıklar arasında 19. Sıraya (kadınlarda 12. Sıraya) yerleştirilmiştir.

Migren çocukluk çağı başlangıçlı olabilir, hastaların %80 ininden fazlasında atakların başlangıcı 30 yaş öncesindedir.

Baş ağrısı tek veya iki taraflı olabilir, zonklayıcı, orta veya ileri şiddette olup fiziksel aktiviteyle artabilir. Buna iştahsızlık, mide bulantısı ve ışığa, sese, kokuya aşırı hassasiyet eşlik edebilir.Migreni Tetikleyen Faktörler


Stres

Hormonel değişiklikler (menstürial siklus)

Uyku düzensizliği (fazla veya az uyuma)

Yüksek rakım

İklim değişikliği

Alkol ve sigara tüketimi

Açlık/Öğün atlama

Beslenme


Migren Oluşumunda Beslenmeye Bağlı Olan Faktörler


Çikolata

Peynir

Turunçgiller

Bakla

Şarküteri ürünleri (salam, sosis vb.)

Sakatatlar

Yağlı ve baharatlı besinler

Konserve besinler

Turşu

Paketli/hazır besinler (başlıca kimyasallar MSG, nitrat, nitrit, tiramin, feniletilamin ve histamin içeren diğer aminlerdir)

Kafein (çay, kahve, asitli içecekler)

Maya

Alkollü içecekler (bira, viski, şarap)
Bu besinler dışında öğün atlamak, açlık ve susuzluk da atakların başlamasına neden olabilir.


Migren hastaları bazen besin öğelerinden bir ya da birden fazlasına karşı aşırı hassas olabilirler.


Peki Migren Ataklarını Önlemek veya Azaltmak için Ne Yapabiliriz?


Migren ataklarının çok çeşitli tetikleyicileri vardır. Kontrol edilebilir nedenlere olabildiğince dikkat etmek önem taşır. Migrenli hastaların düzenli uyumaları, aç-susuz kalmamaları ve öğün atlamamaları önerilmektedir. Çok gürültülü ortamlarda bulunmamaları, alkol ve sigara tüketmemeleri, hafif tempoda egzersiz yapmaları, nefes egzersizi,yoga veya meditasyon yapmaları ve mümkün olduğunca stresten uzak durmaları tavsiye edilir.

Düzenli beslenmeye ek olarak yedikleri besinlere dikkat edip atağı başlatan besinleri tespit etmek amaçlı besin tüketim kaydı tutmaları önem taşımaktadır çünkü her besin her hastaya aynı etkiyi yapmayabilir. Buna göre kişiye özgü bir beslenme programı planlanmalıdır.Son zamanlarda yapılan araştırmalarda migren ataklarını önlemek veya tedavi etmek için magnezyum, riboflovin, koenzim Q10, E vitamini, öksürük otunun üstünde durulmuştur fakat bunların migrende işlevselliğini anlamak için daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.


Diyetisyen Duygu Bulut

465 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

KAHVE DOSYASI

bottom of page