top of page
  • Yazarın fotoğrafıEtiler Diyet Merkezi

Kimseyle Karşılaştırma!

Danışanlarımda gözlemlediğim ve çok üzüldüğüm konu ‘kilo karşılaştırmaları ve çevredeki insanların yorumları’.

Klasik bir kilo verme sürecinde çevrenizde oluşabilecek olumsuz durumları sırasıyla anlatmak istiyorum;

1.Aşama; ‘YEMEZSEN ÖLÜMÜ GÖR AŞAMASI!’

Cesaretinizi topladınız, kendinizi hazır hissettiniz ve diyete başladınız, tebrikler! Başlangıçta, yakın çevrenizden çok destek göremeyebilirsiniz. Pasta, börek ısrarlarına hazır olun! ”Amaaan canım ye, bundan bişey olmaz bak ev keki bu!” , ”Bir kere geliyoruz dünyaya şekerim!”,  ”Bu saatten sonra manken mi olcaksın sanki!” , ”Senin için yapmıştım!!!” . Sık sık duyacağınız cümleler. Sanki, tüm dünya sizin diyete başladığınızı hissetmiş gibi, doğum günü kutlamaları ve buluşmalar artar, iş yerinde gözünüzün önünden baklavalar geçer. Gerçek dünyaya hoşgeldiniz.. Gerçeği söyleyim mi? Siz diyete başladığınız için etrafınızdaki pastalar börekler artmadı, sadece sizin algınız değişti. Bu durumu çok önemsemeyin ve moralinizi bozmayın, gelen ısrarları ve teklifleri kırmadan reddetmeye çalışın. Mutlaka yemeniz gereken bir ortamda iseniz, asla asosyal olmayın! Küçük porsiyonlarla tadımlık olarak tabağınıza alın, hem kimseyi huzursuz etmeyin, hem de yeme kontrolü sizde olsun.


Ekran Resmi 2015-07-11 02.00.59

2.Aşama; ‘ SAÇMA MUCİZE BESİN TAVSİYELERİ!’

Siz diyete başladığınız anda, etrafınızdaki herkesin (aile/iş/arkadaşlar) diyetle ilgili adeta bir uzman havasına büründüğüne şahit olabilirsiniz. Size sürekli olarak ‘şunu ye, çok iyi kilo verdiriyormuş’ , ‘Meyan kökü ve altın çileği karıştır, içine kurbağa bacağı ekle’ gibi SAÇMA ve BİLİMSEL HİÇ BİR DAYANAĞI OLMAYAN MUCİZE BESİNLER tavsiye edeceklerdir. Hatta, işleri daha da ilerletip, zaten bir uzman tarafından yazılmış olan diyet listenizi inceleyip ‘bu liste olmamış’ , ‘bu kadar çok şeyi yiyip nasıl kilo vereceksin’ gibi farkında olmadan motivasyonunuzu düşürebilecek yorumlarda bulunabilirler. Sakın aldırış etmeyin. Bir süre sonra bu söylediklerine çok pişman olacaklar 🙂


Ekran Resmi 2015-07-11 01.51.54

3.Aşama; ”SENİNLE BİRLİKTE DİYETE BAŞLAYAN KUZENİM 8 KİLO VERDİ!”

Tüm gün aç yaşayan ya da sadece tek tip besinle diyet yapanları size örnek olarak gösterecekler. Çünkü onlar, ilk haftalarda kas ve su kaybı ile birlikte, tartıda daha fazla kilo vermiş gibi görünürler ancak yağ oranları hala yüksektir. İstediğimiz kas kaybı değil, yağ kaybı! Ve bu bir yarış değil. Herhangi biri 8 kilo verebilir, sen aynı sürede 5 kilo verebilirsin, ama önemli olan kalıcı ve sağlıklı şekilde kilo vermek ve sonrasında da korumaktır. Son gülen iyi güler!


Ekran Resmi 2015-07-11 02.02.48

4.Aşama; ”LİSTENİN FOTOKOPİSİNİ ÇEKİP BUZDOLABIMA ASABİLİR MİYİM?”

İkinci aşamada bahsettiğim ‘tavsiye veren ve diyet konusunda herşeyi bilen ekip’, belirli bir zaman geçtikten sonra, sizin kilo verdiğinizi gördükçe yavaş adımlarla size yaklaşıp ‘Bize de söyle, ne yaptın da bu kadar kilo verdin?’, ‘Listeni ver de biz de yapalım’ diyebilirler. Hatta başka bir tehlikeli grup var ki, size belli etmemeye çalışarak siz ne yerseniz onu yiyerek kilo vermeye çalışırlar. Bunlara vereceğiniz tek cevap; ”Bu liste benim isteklerime, sağlık durumuma ve vücut analizime göre planlandı, senin uygulaman yanlış olur ve sonuç alamazsın!” İşte bu kadar:) Olay liste olsaydı eğer, internette karşınıza çıkabilecek milyonlarca diyet listesi var, ama uygulayabiliyor musunuz? Hayır! Çünkü size uygun değil ve kontrol altında değilsiniz.


Ekran Resmi 2015-07-11 02.04.54

5.Aşama; ”YETER ARTIK KİLO VERME!”

İşte tam olarak bu aşamada, sizin ne kadar kilo verdiğinizi gören yakın çevreniz, size ‘Çok zayıf oldun, çirkinleştin!’‘Yeter artık kilo verme!’ gibi yorumlarda bulunabilir, hiç kulak asmayın. Önemli olan ne tartıdaki sayı, ne de diğer insanların görüşleri. Önemli olan, kendinizi nasıl hissettiğiniz. Kendinize baktığınızda ‘İşte bu, oldu!’ dediğiniz zaman hiç beklemeden koruma dönemine geçme vakti gelmiştir. Tabi sağlıklı yağ yüzdesinin altına da düşmemek gerekiyor, çok zayıf olmak kesinlikle sağlıklı/güzel değil, bunu da unutmamak gerekiyor. Herkes 34 beden ya da 36 beden olmak zorunda değil!


Ekran Resmi 2015-07-11 02.11.26

Kısacası, hayatın hiç bir evresinde kendini bir başkasıyla karşılaştırmamalı insan. Çünkü; en yakınınız bile olsa, şartlar çok farklı olabiliyor. Bir ağrı kesici kullandığımızda bile farklı etki ediyor. Bana 1 saat içinde etki edebilir, başka birine aynı ilaç hiç etki etmeyebilir. Diyet ve kilo verme süreci de aynı şekilde!

Nil Karaibrahimgil, çok sevdiğim bir şarkısında şöyle diyor;

”Beni kendi yoluna çağırma, benim yolum başka,

Gittiğim yer başka, yokuşlarım başka!”


Gerçekten de öyle! Hepimizin yokuşları başka.. Karşılaştığımız zorluklar, içinde bulunduğumuz psikolojik durum farklı. Yemek saatlerimiz, çalışma ve uyku zamanlarımız farklı. Dönüp bir bakın etrafınıza! Hepimizin kilosu, vücut şekli, sağlık durumu farklı! Nasıl aynı hayatı yaşayabiliriz ki? Nasıl aynı diyeti yapabiliriz ve nasıl aynı kiloyu verebiliriz ki? Başarılar da farklı, zorluklar da…


Ekran Resmi 2015-07-11 02.14.05

Bu farklılıkların tadını çıkarmak dileğiyle..

Özge

#health #diyet #zayıflıyoruz #nilkaraibrahimgil #diyettarifler #diyetkardeşliği #fit #diyetisyen #essporto #istanbuldiyetisyen #kendinibaşkalarıylakarşılaştırma #dontcompare #eatclean #sağlık #dietblog #mediumdiyetisyen #happy #dietitian #love #fittarifler #fitness #life #özskitchen #kanatlarımvarruhumda #nildünyası #diyetblog #nutritionist #diyetblogger #like

32 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

KAHVE DOSYASI

bottom of page