top of page
  • Yazarın fotoğrafıEtiler Diyet Merkezi

Kilo Verebileceğine İnanmayanlar

Zayıflama programlarımda dikkatimi çeken bir noktayı sizinle paylaşmak istiyorum.

Danışanlarımın beslenme alışkanlıklarını dinlerken onları daha yakından tanıma fırsatım oluyor. Yaşam biçimlerinden, hayata bakış açılarına kadar az çok her konuda bir fikrim oluyor. Ancak öyle bir konu var ki; ilk görüşmede kendini belli ediyor ve süreci belirliyor; ve ben bu aşamada danışanlarımı 2 gruba ayırıyorum;

Kilo vereceğine inananlar ya da inanmayanlar!


Ekran Resmi 2015-06-10 19.16.32

Herkes kilo vermek istiyor, ama kaç kişi gerçekten inanarak başlıyor?

Yapılan araştırmalar, insanların diyet boyunca inançlarının azalan bir ivmede olduğunu gösterse de, gözlemlerimden yola çıkarak söyleyebilirim ki; ”kilo vereceğine inanmak” değiştirilebilir bir olgu.

Öncelikle kendinize inanmalısınız! ”Ben 10 kiloyu bir şekilde vereceğime inanıyorum” diyen danışanlarımı çok severim, benim istediğim kararlılık budur! Gözlerde o ışığı görmeliyim! Yavaş ya da hızlı verdiği kilolara ve etrafındaki insanların olumsuz sözlerine asla dikkat etmez ve sonunda gerçekten başarılı olurlar.

Ama, ”Biliyorum ben zaten, daha önce çok diyetisyene gittim, olmuyor hiç. Zaten artık inancım kalmadı” diyorsanız, işte orada daha yolun başındayken bir durup düşünmek gerekiyor. Düşüncelerimizi tamamen değiştirmek gerekiyor.”Önce bir kaç kilo vereyim, o şekilde inanabilirim” demek yok! Önce inanacaksınız ki, kilolar sizi bırakıp gitsin.


Ekran Resmi 2015-06-09 22.24.49

Daha önce kilo verememiş olmanız ya da çok yavaş kilo veriyor olmanız şuanki durumu etkilemez. Bugün yeni bir gün ve yeni şeyler söylemek lazım! Öncelikle gerekli tahlilleri yaptırıp herhangi bir sağlık probleminiz olmadığından emin olmalıyız. İçimiz rahatladıktan sonra da sorunun esas kaynağını çözmek gerekiyor!

Kendinize inandıktan sonra; bana ve önerilerime, benim sözlerime inanmalısınız! (ya da birlikte çalıştığınız diyetisyeninize).

İşte tam bu noktada ‘placebo’ etkisinden bahsetmek istiyorum.

Zayıflama diyetlerinde tavsiye edilen bir çok ”bitki çayı karışımlarının” zayıflamada ”PLACEBO ETKİSİ” yarattığı kanıtlanmıştır. Bitki çaylarının metabolizmaya katkısı inkar edilemez, ben de programlarımda çok kullanırım; ancak tek başına bitki çayları zayıflatmaz; diyetle ve egzersizle birlikte kilo kaybını destekler ve hızlandırır!

Placebo etkisini bir örnekle anlatabiliriz;

Diyet yapan 2 grup düşünün, her iki grupta da benzer özelliklerde ve yaş aralıklarında, benzer aktivite seviyesine sahip 100 kişi var. Bu gruplardan A grubundakilere ödem atmaları için tıbbi bir ilaç veriliyor, ve deniyor ki; ‘Bu ilaç ödeminizi atıyor”. B grubuna da aynı şekilde ödem atmaları için bir ilaç veriliyor ve aynı şekilde ilacın ödem atacağı söyleniyor. A grubundaki ilaç gerçekten ödem atma özelliğine sahip ancak B grubuna verilen; ilaç görünümünde ‘bonibon’ benzeri etkisiz bir ürün. İlaçları düzenli kullanan deneklerde, her iki grupta da çok benzer sonuçlara rastlanıyor çünkü her iki grupta da katılımcılar ilacın etkisine İNANIYOR!

Placebo Etkisi ile ilgili daha geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz!


Ekran Resmi 2015-06-09 22.27.27

Kilo verme döneminde ruh-beden-zihin inanılmaz bir üçlüdür! Asla ayrı düşünülemez. Bu ne demek?

Bir örnekle açıklamak gerekirse; bazı danışanlarım yediği maydanozdan, çörekotundan zevk alarak ve onun faydalı olacağını düşünerek tüketiyorlar. Yani tamamen odaklanarak! Diğer yandan, ”şunu da yiyelim hemen bitsin kurtulalım, zaten çok kötü tadı var” şeklinde bir işkenceye dönüşürse, bu iş olmaz! Çünkü her zaman söylüyorum ki; zayıflama programlarında diyet ve spor kadar psikolojik durum ve motivasyon çok çok önemli!


Ekran Resmi 2015-06-09 22.16.13

Danışanlarımda, kilo vereceklerine dair inancı gördüğüm anda ”işte bu” diyorum. Sonrasında zaten işimiz çok kolaylaşıyor.

Lütfen inanın! Yapabileceğine, başarabileceğine inanan gruptan olun.

Eğer, siz bile kendinize inanmazsanız, bu nasıl mümkün olabilir ki? Nasıl gerçek olabilir?

Rahat olun ve beslenmeyi bir takıntı haline getirmeyin.

Kendi kendinize tekrarlayın;

”Ben, profesyonel yardım alıyorum, diyetimi ve sporumu yapıyorum, elimden gelenin en iyisini yapıyorum ve bundan sonrasını tamamen akışına bırakıyorum” 

Bir bakmışsınız ki, siz keyif almaya başlayınca, 5 kilo gitmiş bile.

Artık sizi kimse tutamaz!

Tebrikler! İnandınız 🙂

Özge

#zayıflamak #health #diyet #öncesonra #blogger #diyetkardeşliği #kilovereceğimeinanmıyorum #fit #diyetisyen #essporto #istanbuldiyetisyen #dietblogger #eatclean #istanbul #sağlık #dietblog #nasılzayıflayabilirim #diyetisyenözgebezirci #dietitian #özgebezirci #fitness #özskitchen #notlar #fitorfat #sağlıklıtarifler #diyetblog #nutritionist #ipuçları #gym

40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

KAHVE DOSYASI

bottom of page