top of page
  • Yazarın fotoğrafıEtiler Diyet Merkezi

Fast Food

Karşımızda dev bir ekran var. Dev ekranda siyah bir fon, önce yumuşacık yuvarlak bir hamburger ekmeği düşüyor, hemen arkasından tüm güzelliğiyle sıcacık bir hamburger köftesi, üzerine yuvarlak soğan halkaları, dans eden marullar, halka halka canlı domatesler ve tekrar yumuşak tatlı hamburger ekmeği. Ve ardından reklam müziği…


Hamburger2

Tamam ama tüm bunların hangisi sağlıksız?

-Ekmek sağlıksız mı?

Hayır.

-Peki köfte?

Hayır.

-Marul ya da soğan sağlıksız mı?

Hayır.

Durun reklam daha bitmedi. Yanında çıtır çıtır patates kızartması ve içecek var. Yaşasın! Çok az fiyat farkı ile ekstra patates ve içecek ister misiniz? (Yani demek istiyor ki ekstra tuz,yağ ve şeker ister misiniz?) Tabi ki!


640x480_9373erdil_yasaroglu_karikaturleri_1449

Etin içeriğini biliyorsak, hatta mümkünse evde yapıyorsak hamburger hiç zararlı değil. Patates kızartmasının porsiyonunu arttırmazsak ve ayda 2 defayı geçmezsek, tuz içeriğine dikkat edersek yine sorun yok. Şekerli ve asitli içeceklere gelince, orda biraz durup düşünelim. Sadece obezite için mi? Hayır. Bu tip içecekler, diyabet ve kanser için de büyük risk oluşturuyor.

Mc Donalds,Burger King ve diğer firmalar, ”Hamburger köftelerinin ya da nugget’ın içinde gerçekten ne var?” diye sormak istiyorum, soramıyorum. Gerçekten tavuk eti mi yiyoruz, içinde hangi katkı maddeleri ya da aromalar var? Mono sodyum glutamat(MSG) var mı? Bu tavuklar nasıl ortamlarda hangi yemlerle besleniyorlar ve kesim şartları nasıl? Sağlığıma ne gibi zararları olabilir? Eğer izlemediyseniz lütfen ”FOOD INC” filmini izleyin. Artan nüfus ve Fast Food’a olan talep yüzünden nasıl bir yol izleniyor, hayvanlar nasıl besleniyor ve kesiliyor, hepsinin cevabı var. Belgesel tadında bir film. Hatta fragmanı bile bize bazı şeyleri anlatıyor, en azından düşündürüyor. Gelin birlikte izleyelim..

Peki fast food diyince aklımıza sadece hamburger mi gelmeli? Hayır. Hızlı hazırlanan, çabucak tüketilen her besin aslında fast-food. Mesela döner de fast-food. O yüzden tamamen hamburgerleri suçlamıyorum.

Gelelim fast-food ile ilgili ailelerimizin yaptığı hatalara. Hatta bunun için ayrı bir başlık atmak istiyorum.

Fast food ile ilgili Ailelerin hatası

Sevgili aileler, (özellikle anneler)

Biliyorum, çocuklarınıza fast-food yedirmek istemiyorsunuz ama en azından haftasonları hep birlikte ya da arkadaşlarıyla birlikte yerse çokta zararlı olmaz diye düşünüyorsunuz yani ona ödül veriyorsunuz. YAPMAYIN! Fast-food’u çocuğunuza ödül gibi göstermeyin. ÇÜNKÜ yaşı ilerledikçe ve tek başına yemek tercihi yaptıkça sadece ÖDÜL’ü yemek isteyecek. ÇÜNKÜ siz haftasonu yediği fast-food eşittir ÖDÜL derseniz eğer, haftaiçinde yediği ev yemekleri ve sebzeler eşittir CEZA olacaktır ve çocuğunuzun algısı o şekilde değişecektir.

Fast-food demişken şu ÇOK HIZLI YERİM olayına da gelmek istiyorum. Hızlı yemek yemek, vücudunuza ve özellikle sindirim sisteminize yapabileceğiniz kötülüklerin başında geliyor. Formda kalmanın sırlarından en önemlisi YAVAŞ ÇİĞNE,YAVAŞ YE,TADINI ÇIKARARAK YE! 🙂 

Beni tanıyanlar bilir, neredeyse dünyanın en yavaş yemek yiyen insanıyım. İnanın yediğim yemeklerden inanılmaz zevk alırım ve istediğim herşeyi yerim. Yavaş yemenin en büyük avantajı doyduğunuzun farkına varmaktır.

Fast-food konusuna tekrar geliyorum. Türk kültüründe kalabalık bir sofrada saatlerce tadını çıkararak yemek hobilerimiz arasındadır, yemek yemek sosyal bir olaydır bizim için. Yemek sohbetleri tatlıdır, 5 dakikada yiyip bitirmek kesinlikle bize göre değil. Böyle bir fast food kültürüne nasıl alıştık, şaşırıyorum kendi kendime.

Çatal bıçak yok, garson yok, hızlı pişti, gelip al, hızlı ye, tepsini çöp kutusuna kendin götür, kocaman bir menüye düşük fiyatlar öde. Bir de çocuk menülerini oyuncak aracılığıyla satmak var ki hiç bahsetmiyorum bile.

Sonuç olarak Fast-food lezzetlidir, insanın canı çeker ama içeriğini bilmediğimiz tüm besinler sağlığımız için kocaman bir soru işaretidir. İçeriği bilinmeyen tüm besinler sağlığımız için tehdittir.

Yerken aklınıza gelirse, ne mutlu bana.

Özge Bezirci

#fastfoodnedeğildir #kola #fastfoodnedir #fastfood #food #patates #fast #hamburger

92 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

KAHVE DOSYASI

bottom of page