top of page
  • Diyetisyen Duygu Bulut

EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME

Emzirme, bebeğinizin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun beslenme yöntemidir.

Bebeğinizin ilk aylardaki en önemli besini anne sütüdür. Bu nedenle bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri gerekmektedir.Anne sütünün yeterli oluşu annenin beslenmesi ve psikolojisiyle de ilgilidir. Emzirme döneminde stres faktörü çok önemlidir, stres anne sütünün azalmasına neden olabilir bu yüzden annenin rahat ve stresten uzak olması da beslenmesi kadar önemlidir. Annenin sağlıklı, dengeli ve kendine özel olarak beslenmesi ile emzirme döneminin rahat geçirmesi sağlanabilir.

Yeterli ve dengeli beslenen, ihtiyacı olan tüm enerji, karbonhidrat, yağ , protein , vitamin ve mineralleri tüketen emzikli bir anne günde yaklaşık 700 - 850 ml kadar süt üretir.
Emziren anne, yeterli enerji ve besin öğelerini sağlayamadığı zaman;

• Kendi vücut dokularından kullanarak süt salgılamaya çalışır.

• Hastalıklara karşı direnci azalır.

• Kemiklerde yumuşama ve dişlerde çürüme olabilir.

Emzirme döneminde anne her 100 ml süt salgısı için 70 kalori harcar.

Bu dönemde anne sadece emzirdiğinde, her ay yaklaşık 1 kg ağırlık kaybeder.

Emziren anne fazla kiloluysa ağırlık kaybı 2 kg’a kadar çıkabilir. Ancak doğumu izleyen ilk aydan sonraki aylarda annenin ağırlık kaybı ayda 2 kg’dan fazla olmamalıdır.

Emziklilik döneminde ilk 6 ay zayıflama diyeti uygulanmamalıdır !
ANNE SÜTÜNÜN BEBEĞE FAYDALARI

· Anne sütü eşsizdir ve her annenin sütü kendi bebeğine özeldir.

· Anne sütü hemen kullanıma hazırdır ve tazedir.

· Besin öğesi bileşimi bebeğin gereksinmelerine uygundur.

· Alerjiye ve astıma karşı koruyucudur. Sindirime yardımcı aktif enzimler ve büyüme faktörleri içerir.

· Enfeksiyonu önleyen Ig’ler içerir.

· Anne sütü, ishalle seyreden enfeksiyon hastalıklarına, solunum ve idrar yolu enfeksiyonlarına, bakterilerle oluşan menenjit (beyin zarı iltihabı) hastalığına karşı korur.

· Bebekler emzirme sırasında kendilerini güvende hissederek sakinleşirler.

· Anne ile olan bağlarını kuvvetlendirir.

· Düzenli anne sütü tüketimi, onların zeka gelişimlerine de önemli katkılar sunacaktır.
Peki emziren anne bu dönemde beslenmesinde nelere dikkat etmelidir onlara göz atalım.


1)Sütün arttırılmasında ki en önemli faktör su tüketimidir emziren annenin gün içinde 2,5-3 litreye yakın su tüketmesi gerekmektedir.


2)Özellikle ilk 3 hafta hem anne hem bebek için gaz yapıcı besinlerden uzak durmakta fayda vardır. Çiğ sebze ve meyveler bu dönemde gaz yapabilir, pişirerek tüketmek bu durumu azaltabilir. Kurubaklagiller, brokoli, karnabahar gibi besinler pişirilse bile bu özelliklerini kaybetmeyebilirler bu dönemde kimyon ekleyerek pişirme denenebilir.


3) Süt, yoğurt gibi besinlerde bu dönemde gaz yapabilir anne kendini gözlemleyerek bu dönemde özellikle süt tüketimine ara verebilir veya laktozsuz süt tüketebilir.


4)Tüketilecek besinlerin (süt, yoğurt, kefir gibi) soğuk tüketilmemesinde, oda sıcaklığında tüketilmesinde fayda vardır.


5)Sebze ve meyvelerde pestisit ve tarım ilaçları kalıntısı olabileceğinden dolayı çok iyi yıkanmalıdır.6) Hayvansal kaynaklı protein ve demir ihtiyacınızı karşılamak için yumurta, et, tavuk, balık tüketmeye özen gösteriniz.


7) Kafein anne sütünden bebeğe geçerek bebekte uykusuzluk ve huzursuzluk yapabilmektedir. Emzirirken en fazla 200 mg kadar kafein (günde 1 fincan kadar) tüketilebilir. Gözlem yaparak kafein tüketebilirsiniz.


8)Tam tahıllar, kuruyemişler ve kuru meyvelere (vitamin, mineral ve posa açısından) beslenmede mutlaka yer verilmelidir.


9)Bu dönemde şekerli, şerbetli tatlılardan ve hamurişlerinden uzak durmaya çalışınız. Bunları tüketmek size sadece boş kalori olarak geri dönecektir. İhtiyaç olursa şekersiz tarifler veya ev yapımı sütlü tatlılar tercih edilebilir.


10)Anne sütünü arttırmak için şekersiz kompostolar ve süt arttırıcı çaylardan yararlanabilirsiniz.


11)Sigara ve alkol kullanımından kaçınınız.


12)Gün içerisinde hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz.
13)Yeterince dinlenmek ve stresten uzak durmak anne sütünü arttırmaya yardımcıdır.


Son olarak anne sütünün yetersiz geldiğini düşünüyorsanız endişelenmemeli, bu konuyla ilgili doktorunuzdan ve diyetisyeninizden ayrıntılı bilgi almalısınız.


Bebeğinizle mutlu ve sağlıklı günler dilerim...


Diyetisyen Duygu Bulut

1.036 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

KAHVE DOSYASI

bottom of page