top of page
  • Yazarın fotoğrafıEtiler Diyet Merkezi

Diyetisyen gözüyle ”Meşhur Kireçburnu Fırını”


kirec3a7burnu

Güzel bir yemek, güzel bir atıştırmalık herkesi bir anda mutlu etmeye yeter. Hele bir de hava güzelse, keyfiniz yerindeyse herşey daha da güzelleşir. İşte tam da böyle bir günde, deniz kenarında tertemiz havayı içimize çekerek ve biraz da yorularak upuzun bir yürüyüş yaptık. Ardından kendimizi Meşhur Kireçburnu Fırını’nda bulduk.  Ben daha önce gitmemiştim ama yeni tatlar denemeye her zaman açığım.  (Tabii ki miktarlara dikkat ederek)


6c9b84781e828d649a111737397ee371

Öncelikle Kireçburnu Fırını’nın inanılmaz doğal bir havası ve aynı doğallıkta çalışanları var. Güleryüzlü, sıcak ve ilgililer. Servisleri çok hızlı ve temiz. Çayları güzel ve taze. Biz üst katta oturduk, manzara zaten çok güzel, deniz hemen karşınızda. Mekan sürekli kalabalık ama bunaltıcı değil, çünkü çok masa yok ve masalar birbirine çok yakın değil. Arabalarıyla uğrayıp paket servis alıp gidenlerin sayısı da çok.

Biz aslında dondurma için gittik ama yaklaşık 6-7 km yürüyüş sonrasında biraz açlık hissi oluşmuştu. Kol böreği ve çay iyi bir ikili olur diye düşündük. Yarım porsiyon peynirli, yarım porsiyon kıymalı kol böreği yedik. Peynirliden hiç hoşlanmadım ama kıymalı.. Yediğim en güzel kol böreğiydi! Özelliği, kuş üzümlü olmasıydı ve inanılmaz güzel bir aroması vardı. Tabi kol böreği oldukça yağlı bir börek, 1 porsiyonu yaklaşık 450 kalori civarında. Burası sık sık geldiğimiz bir yer olmadığı için ve kıymalı kol böreğinin tadı damağımızda kaldığı için 1 porsiyon daha kıymalı kol böreği istedik. (Pişmanlık yok, güzel bir yürüyüşle bunu haketmiştik zaten.)


9caf0173a6cddc07fbe132093c679b68

Gelelim dondurmaya..  Ben vişneli ve kakaolu dondurma istedim. Küçük kuplardaki sunumlar oldukça sevimli. Dondurmanın tadı insanı uzaklara götürüyor, sanki eskiden kalma sütlü sütlü yoğun bir tat, çok başarılı! Vişneli dondurmanın içinde küçük taze vişne parçacıkları var, ne ekşi ne tatlı, tam kıvamında. Siz de benim gibi ”Dondurma dediğin kakaolu olur” diyenlerdenseniz; kakaolu dondurmayı bir de Kireçburnu’nda deneyin derim. Dondurma porsiyonları çok büyük değil, o yüzden diyet yaparken de süt ve meyve değişimlerinizin yerine bir ara öğünde tüketilebilir. (Dondurma üzerine çikolata/fındık sos tercih etmeyin, kaloriyi arttırmamak adına.)


kirecburnu_1

kirecburnu_2

Meşhur Kireçburnu Fırını

-Gidilmeli mi?

EVET.

-Personel, hijyen, güleryüz?

TAM PUAN.

-Fiyat Aralığı?

5 çay + 2 porsiyon kol böreği +  2 kup vişneli kakaolu dondurma 38 TL.

-Kalori içeriği?

Yüksek.

Özge Bezirci

#kireçburnu #önemliolanmiktar #yürüyüş #diyet #egzersiz #tarihikirecburnufırını #diyetisyen #kıymalı #neleryiyelim #kolböreği #diyetisyengözüyle #peynirli #lezzetkeşifleri

87 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

KAHVE DOSYASI

bottom of page