top of page
  • Yazarın fotoğrafıEtiler Diyet Merkezi

Diyet Yapmaya Karar Verdim, Şimdi Ne Yapmalıyım?

Bir gün aniden diyet yapmaya  ya da sağlıklı beslenmeye karar verdiniz. Aslında biranda olmadı, uzun zamandır aklınızda, uzun zamandır aynalarla bir bakışma söz konusu ama bir şekilde ertelediniz, istemediniz ya da zamanınız yoktu. (Aramızda kalsın aslında tüm bunlar bahaneydi.)


large (3)

Ne olursa olsun, bu kararı verdiğiniz gün eğer bir yerlerde bu yazıyı okuyorsanız, lütfen dikkatle sonuna kadar okuyun. Siz şuanda fazla kilolarınızdan kurtulmaya karar vererek  ”aç kalmayı” seçmiş olmuyorsunuz. Siz şuanda sağlıklı beslenmeye karar verdiyseniz eğer, aslında tüm hayatınızı değiştiriyorsunuz. Doğru beslenerek; daha mutlu, daha sağlıklı, hastalıklardan uzak bir yaşamı SEÇMİŞ oluyorsunuz.


large (1)

Siz aslında diyet yaparak,fazla kilolarınızdan kurtularak ve en başta şuan bu kararı alarak hayatınıza çok önemli katkılarda bulunuyorsunuz, farkında bile olmadan. Ama bahsettiğim internetten bulduğunuz herhangi bir diyet değil, bu işin eğitimini almış ”Diyetisyenler” size gerçek faydayı sağlayacak olan insanlar. Neden üstünde durarak söylüyorum bunları ? Çünkü çoğu insan diyetisyene nasıl ulaşacağını bilmiyor. Bir çok insan devlet hastanelerinde diyetisyenlerin çalıştığını hala bilmiyor.

Lütfen artık internete ”3 günde 5 kilo” yazmaktan vazgeçelim. Emin olun ki gideceğiniz her diyetisyen size doya doya zayıflayacağınız, sağlıklı bir beslenme planı oluşturup düzenli bir şekilde kilo vermenize yardımcı olcaktır, hemde internette cevabını aradığınız tüm soruları her randevunuzda diyetisyeninize gönül rahatlığıyla sorma fırsatınız var.


large (1)

Sağlıklı bir beslenme planının;

  1. Kalp hastalıkları riskini,

  2. Diyabet (şeker hastalığı) riskini,

  3. Yüksek kolesterol ve daha bir çok kronik hastalık riskini en aza indireceğini biliyor musunuz?

Peki sizi;

  1. Hastalıklara karşı daha dirençli,

  2. Daha zinde

  3. Daha mutlu hissettireceğini biliyor musunuz?

Yıllardır popüler diyetler hep var, hep olmaya devam etcek.  Herhangi bir manken, herhangi bir şarkıcı, herhangi bir ünlü çıkıp ”BİRŞEY DİYETİ” hakkında kitap yazıcak, program yapıcak, röportaj yapıcak. Biz işimizi doğru düzgün yaparken, bir yandan bunlar olmaya devam etcek. Lütfen beslenme konusunda televizyonda, radyoda, internette dinlediğiniz,izlediğiniz ve örnek aldığınız insanların ünvanının ”DİYETİSYEN” olmasına dikkat edin, 4 yıl boyunca  üniversitede ”Beslenme ve Diyetetik” alanında eğitim gördüklerinden emin olun. Uzun vadede size; hem bedeninize hem de ruhunuza zarar verebilcek yanlış ve tek yönlü diyetlerden uzak durun. Çünkü gerçek bir diyet programı sizin uyabileceğiniz ve mutlu olduğunuz koşullara göre planlanmalıdır.

Peki şimdi tekrar konu başlığımıza dönelim. Diyet yapmaya karar verdim, şimdi ne yapmalıyım?


large (2)

Şimdi, tam da şuanda yapacağınız şey, interneti faydalı bir iş için kullanmak. Size en yakın bir özel hastane olabilir, devlet hastanesi olabilir, özel bir klinik olabilir, bir tıp merkezi olabilir, bütçenize göre seçebilirsiniz, hemen araştırmaya başlayın ve diyetisyene başvurun. İlk randevunuza gittikten sonra zaten siz artık kendinizi güvenilir ellere teslim etmiş oluyorsunuz ve gönül rahatlığıyla diyet programınızı uyguluyorsunuz. Unutmayın, dişiniz ağrıdığında nasıl diş hekimine gidiyorsanız, beslenmeyle ilgili bir probleminiz varsa bir diyetisyene gitmelisiniz. Obezite bir hastalıktır ve evde kendi kendinize çözemezsiniz.

Özge Bezirci

#diyet #aynalar #seçimler #obezite #sağlıklı #3günde5kilo #lifestyle

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

KAHVE DOSYASI

bottom of page