top of page
  • Yazarın fotoğrafıEtiler Diyet Merkezi

Diyabet Çanları Çalıyor !

Bir kaç hafta önce kendimi biraz halsiz hissettiğim için kan tahlili yaptırdım.Doktor,babamda diyabet olduğunu bildiği için benim kan glikoz(kan şekeri) değerlerimi kontrol etmek istedi.Bende hiçbir diyabet(şeker hastalığı) belirtisi olmamasına rağmen korktum açıkçası.Oysa diyabet,tedaviye ve beslenmeye gereken önemi verince hiçte sanıldığı kadar korkunç bir hastalık değil.Ama tabi ki hastalığa yakalanmadan önce ailesinde diyabet geçmişi olanlar mutlaka daha dikkatli olmalılar.

Test sonuçlarım çıktığında çok mutluydum çünkü 110 mg/dL’nin altında normal olan açlık kan şekerim  79 mg/dL çıktı.Diğer değerlerimin de tamamı normal çıkınca çok mutlu oldum.Kendimi bir anda daha sağlıklı hissetmeye başladım 🙂 Aslında arada bir böyle kontroller iyi oluyor,hem önlem hem de moral açısından.

Azönce de dediğim gibi,babamda diyabet hastalığı olduğu için hastalığın her aşaması benim dikkatimi çekiyor açıkçası.Peki siz merak ediyor musunuz,acaba 6 kişiden 1’inde görülen bu hastalığın riskini taşıyor musunuz ?

Aşağıdaki küçük testi yapın ve verdiğiniz cevapların karşısındaki puanları toplayın.En alt kısımda topladığınız puanların değerlendirmeleri yer alıyor.1) Kilonuz …a) Normal b) 2,5-13 kg. fazlanız var c) 13 kg.dan fazla1 2 32) Şeker ve tatlı krizlerim oluyor…a) Nadir b) Bazen c) Neredeyse her gün1 2 33) Yorgunum…a) Yatmaya yakın b) Çoğu zaman c) Neredeyse her zaman1 2 34) Donukluk hissederim…a) Nadir b) Genellikle öğle yemeğinden sonra c) Neredeyse her zaman1 2 35) Öğün atladığımda ya da vaktinde yemediğimde…a) Rahatsızlık duymam b) Rahatsızlık duyarım c) Elim ayağım titremeye başlar1 2 36) Spor yaparım ya da gün içinde aktifimdir…a) Haftada 3-4 kez b) Sadece hafta sonları c) Nadir1 2 37) Çok stresliyim…a) Nadir b) Arada bir c) Genellikle1 2 38 ) Ailemde şeker veya obezite var…a) Hayır b) Ebeveynlerden birinde ya da her ikisinde de c) Kardeşlerimden bir veya birkaçında var1 2 39) Açlık kan şekerim…a) Normal (65-90 mg/dl) b) Üst sınırda (91-110) c) Yüksek (111 ve üzeri)1 2 310) HbA1C yüzdeniz…a) Normal (%5,7 den az) b) Yüksek (%5,7-6,9) c) Kontrolden çıkmış ( %7’den çok)1 2 311)Açlık insülinim…a) Normal (12 mcIU’den az) b) Biraz yüksek (13-20 mcIU) c) Çok yüksek ( 21 mcIU’dan çok)1 2 3

DEĞERLENDİRME:

11= Endişelenmenize gerek yok sağlıklısınız diyebiliriz. Ancak yine de sağlıklı yaşam ilkelerine ve yeterli/ dengeli beslenmeye dikkat edin.

12-16= Tehlike sinyalleri çalıyor, harekete geçmenin tam vakti.

17-21 = Diyabet olma yolundaki işaretler göz kırpıyor. Hiç vakit geçirmeden doktorunuza danışın.

22-33 = Sizin için diyabet teşhisi konmuş olmalı. Unutmayın beslenme, fiziksel aktivite ve yaşam şeklinizde yapacağınız olumlu değişikliklerle pek çok komplikasyonun önüne geçebilirsiniz.

! Umarım endişelenmenize gerek yoktur.Eğer sizin için en ufak bir risk varsa bunu bir an önce teşhis etmelisiniz ve bu çok kolay.Sakın zamanım yok demeyin,en yakın sağlık ocağına gittiğinizde sadece 10-15 dakika zaman ayırmanız yeterli.

Diyabetsiz günler dilerim 🙂

Özge Bezirci

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

KAHVE DOSYASI

bottom of page