top of page
  • Yazarın fotoğrafıEtiler Diyet Merkezi

Detoks DosyasıEkran Resmi 2015-11-25 16.18.39

– Detoks Nedir?

Detoks, kelime anlamı olarak ‘detoxification’ kelimesinin kısaltılmıştır halidir, yani ‘toksinlerden arınma’ anlamına gelir. Toksinler, vücudumuz için oldukça zararlı ve biriken atıklardır. Toksinleri vücuttan uzaklaştırmak için, bilinen en temel ve geçerli kural su tüketimini arttırmaktır. Gün boyunca, 2-2,5 litre arası su tüketimi vücudumuzun temizlenmesi, arınması, toksinlerin atılması ve hücre yenilenmesi için oldukça önemlidir. Su ihtiyacı kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Su ihtiyacımızı hesaplamak için kilomuzu 30 ile çarpmak gerekir. Yani, kilogram başına 30 ml su ihtiyacımız vardır. Örneğin; 50 kg bir bireyin günlük su ihtiyacı 50 x 30 = 1500 ml = 1,5 litre şeklinde hesaplanır. Spor yaptığımız ve daha çok sıvı kaybettiğimiz günlerde 500 ml daha eklenmelidir.


Ekran Resmi 2015-11-25 16.21.57

-Toksinler vücudumuzda neden oluşur?

Vücudumuzda toksin oluşumunun bir çok sebebi vardır. En temel faktör; sağlıksız beslenme alışkanlığıdır. Sağlıksız beslenme dışında; hareketsiz yaşam, stres, çevre kirliliği, havada ve suda bulunan doğal olmayan çevresel atıklar, düzensiz ve yetersiz uyku, uzun dönem ilaç kullanımlarıdır.


Ekran Resmi 2015-11-25 16.19.01

– Detoks nasıl yapılır ve kimler detoks yapabilir?

Detoks, vücudumuzdan tüm toksinleri atma, temizlenme ve arınma halidir. Detoksun temel amacı, kilo vermek değil; toksinleri atarak iç organları temizlemektir. Özellikle de karaciğeri! Vücudumuz arındığı için, kilo kaybı da istemsiz bir şekilde beraberinde gelir. Ancak, günümüzde detoks, kilo verme amacıyla kullanılmaktadır. Elbette, hepimiz şehir hayatında yoğun stres, trafik ve doğal olmayan beslenme şartlarında olduğumuz için, detoksa ihtiyacımız var. Ancak, bilinçsiz bir şekilde düşük kalorili ve aç bırakan uzun dönemli detokslar vücudumuza sağlıktan çok, zarar getirecektir. 17 yaşından küçük bireyler, hamileler ve emziren anneler, kronik böbrek, karaciğer ve kalp hastalığı olanlar, diyabet tanısı olanlar detoks programları uygulamamalıdırlar.


Ekran Resmi 2015-11-25 16.29.54

Detoks, sadece beslenmeyle bağlantılı değildir. Bir detoks programı uyguladığınız zaman; temiz ve bol oksijenli bir ortamda en az 3 gün geçirmeli, aklınızdaki tüm negatif düşüncelerden ve stresten arınmış olmalı, bol sıvı tüketmeli, sevdiğiniz / sizi mutlu eden aktiviteleri yapmalı, düzenli 8 saat uyumalı ve hafif tempolu egzersizler uygulamalısınız. Özet olarak, tüm bu şartlar bir araya geldiğinde, yani ruh-beden-zihin üçlüsü aynı anda temizlendiğinde detoks programınız başarılı olmuş olur. İstanbul gibi kalabalık ve stresli bir şehirde, iş çıkışı elinizde yeşil sebzelerden oluşan bir içecekle ‘Detoks Programı’ uygulamış olmazsınız.


large (3)

-Örnek Detoks programı nasıl olmalı?

Detoks programları 1 günlük, 3 günlük ya da 7 günlük olabilir. Tamamen sıvı (içecek) detoksları olduğu gibi, yarı sıvı ve katı detoks programları da bulunmaktadır. Benim tavsiyem; haftada 1 günlük detokslarla vücudu şaşırtmanızdır. En fazla haftada 3 güne kadar çıkılabilir. Ancak 7 gün ve daha fazlası uygulanan detoksları sağlıksız buluyorum. Ayrıca, 7 gün ve daha fazlası günlerde uygulanan detokslarda, genelde kilo kayıplarının çoğu ödem oluyor ve detox programı bittikten sonra hızla kilo artışı yaşanıyor. Bu durum, hem metabolizmayı yoruyor, hem de motivasyonunuzu olumsuz etkiliyor.


large (2)

Genel olarak, danışanlarımda uyguladığım detoks programları; Sebze detoksu, Çorba detoksu, Meyve detoksu, Protein detoksu ve Yeşil detoks’tur. Burada temel amaç, besin gruplarını ayırarak sindirimi ve vücuttan atılımını hızlandırmaktır. İlginçtir ki, bazı insanlarda sebze detoksu daha çok kilo verdirirken, bazı insanlarda da protein detoksu daha etkili olmaktadır. Böylece, hangi besin grubunun sizin için kilo vermede etkili olduğunu da tespit etmiş oluyoruz.

Önemli Uyarı! : Lütfen, Diyetisyen olmayan kişiler tarafından oluşturulmuş detoks programlarını uygulamayın ve sağlığınızla oynamayın!

– Yeşil Detoks İçecek tarifi:


İp ucu: Sıvı detoxlarında mucizevi etki yaratan en önemli besin taze zencefildir!


large (1)

1 tatlı kaşığı kadar taze zencefil 1 adet limon 1 avuç bebek ıspanak 1 avuç dereotu 2 adet salatalık 1 avuç roka 1 avuç maydanoz 2 bardak su 1 çay kaşığı toz tarçın

Malzemelerin tamamını katı meyve sıkacağı yardımıyla karıştırınız, limon kabuklarını soyarak ekleyiniz.

Sağlıklı ve fit günler dilerim.

Özge

#health #detoksnedir #diyet #zayıflıyoruz #diyettarifler #sporyapıyorumnasılbeslenmeliyim #diyetlistesi #fit #kilokaybı #diyetisyen #detoxnedir #smoothietarifi #diyetinözü #smile #eatclean #sağlık #motivation #happy #diyetgünlüğüm #dietitian #diyetöneriler #love #fittarifler #nasılzayıflarım #fitness #detoksiçecektarifi #yeşildetoksiçecek #ÖzsKitchen #life #detokstarifi #diyetteyim #diyetlisteler #gym

46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

KAHVE DOSYASI

bottom of page