top of page
  • Yazarın fotoğrafıEtiler Diyet Merkezi

Dünya Anne Sütü Haftası

Anne karnına düştüğü ilk andan itibaren mucizeler yaratmaya başlayan minik bebeklerin başlarına gelen en güzel şey ”anne’‘dir.Anneler çocukları için her zaman en iyisini isterler ve annelerin bebeklerine sundukları mucize besin ”anne sütü’‘dür.Anne sütü öyle mucize bir besin ki hem anneye hem de bebeğe sayısız faydaları var.İlk 6 ay kesintisiz anne sütünün bebek üzerinde fiziksel ve ruhsal gelişime olan katkıları çok çok fazla.Bebeğin büyüme ve gelişmesi için ”temel besin” olmasının yanında;bağışıklık sistemini güçlendirmesi,bebeğin gelecekte karşılaşabileceği obezite ve kanser gibi riskleri de azaltması anne sütünün en önemli faydalarındandır.Ayrıca bazı araştırmalara göre emzirme döneminde anne ve bebek arasında duygusal ve güçlü bir bağ kuruluyor.O zaman ne diyoruz ”Bi tek annem olsun,bana bişey olmazzzz” 🙂


Bu hafta emzirme döneminin hem anne hem de bebek açısından avantajlarını öğrenmek için güzel bir hafta.Bakalım nelermiş bu avantajlar;

  1. Öncelikle anne sütünün diğer hazır mamalar gibi hazırlanmasına,karıştırılmasına,ısıtılmasına gerek yoktur.Pratiktir ve bebek acıktığında hemen ulaşabileceği yerdedir.

  2. Emzirme dönemi,annenin doğum yapmadan önceki formuna geri dönmesine yardım eder.Bazı araştırmalar gösteriyor ki emziren anneler emzirmeyen annelere göre çok daha kolay kilo veriyorlar.

  3. Bebeği beslemek anneye gün içinde bir kaç saat rahat bir şekilde oturma şansı sağlıyor.

  4. Emziren annelerin göğüs kanseri,yumurtalık kanseri,tip 2 diyabet ve doğum sonrası depresyona yakalanma riski azalıyor.

Kaynak : http://www.eatright.org/Public/content.aspx?id=6442464563 (American Dietetic Association)

Özge Bezirci

#annevebebeksağlığı #17ağustos #emzirmedönemi #worldbreastfeedingweek #annesütü

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

KAHVE DOSYASI

bottom of page