top of page
  • Diyetisyen Duygu Bulut

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?


Beklediğimiz kış geç de olsa kapımızı çaldı. Haliyle grip gibi salgın hastalıklar daha da artmaya başladı.Bu dönemlerde bağışıklık sistemimize destek sağlamak bizi hastalıklara karşı koruyabilir.

Peki bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için neler yapabiliriz?

Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan bir savunma kalkanıdır.Bağışıklık sistemi birçok etmenden etkilenmektedir, kompleks bir yapıya sahiptir ve bağışıklık üstünde etki eden birçok etmen vardır (beslenme/yaş/stres durumu/çevresel faktörler vb.) Bazı durumlarda yardımımıza ihtiyaç duyabilir. Beslenme yönünden destek sağlamak için neler yapabiliriz bir göz atalım.

Su Tüketimi

Su bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır, su metabolik reaksiyonlar sonucu oluşan atık ürünler ve toksinleri vücudumuzdan uzaklaştırarak sağlığımızın korunmasına yardımcı olur.

Bol Meyve ve Sebze Tüketin

Yılın her ayında önem taşıyan meyve sebze tüketimine kışın da dikkat etmek önemli. Özellikle güçlü antioksidan olan C ve E vitamininden zengin vücudumuzun enfeksiyonlara karşı savaşmasını sağlayan mevsim meyveleri (portakal, mandalina, greyfurt ,kivi, nar vb.), mevsim sebzelerini (ıspanak, brüksel lahanası, brokoli vb.) ek olarak E vitamininden zengin olan yağlı tohumları da (fındık, badem, ay çekirdeği, ceviz vb.) beslenmemizde yer almasına özen gösterelim.

Soğan ve Sarımsağa Sofranızda Yer Açın

Antimikrobiyel etkisi yüksek olan soğan ve sarımsak kükürtlü bileşikler ve flavanoidler sayesinde bağışıklığı destekler. Yüksek miktarda C vitamini içerirler.

Yapılan araştırmalar sonucu soğandaki fisetin ve kuersetin, sarımsaktaki allisin gibi fitokimyasalların immün sağlığı desteklemekte ve DNA, hücre hasarı ve inflamasyonu önleyerek kanser gelişim riskini azalttığı görülmüştür.

Salata ve Çorbalarınıza Baharatları Ekleyin

Karabiber, zencefil, zerdeçal, pul biber, karanfil gibi baharatları yoğurdunuza, çorbalarınıza, sularınıza ekleyerek bağışıklığınıza destek olabilirsiniz.

Kötü Alışkanlıklarınızdan Kurtulun

Alkol, sigara ,paketli ve işlenmiş ürünlerin fazla tüketimi bağışıklık sisteminizi zayıflatan başlıca etmenlerdir.

Sigara ve alkol hücrelerin ölmesine sebep olarak hastalıklara, erken yaşlanmaya ve vücudun savunmasız kalmasına sebep olabilir.

Paketli ve işlenmiş ürünlerin içindeki raf ömrünü uzatan, aroma ve kıvam verici katkı maddeleri birçok hastalığa davetiye çıkarabilir.

Doğal Takviyeler

Probiyotik: Vücut için fayda sağlayan mikroorganizmalar olarak adlandırılan probiyotiklerin ruhsal sağlığı koruma, bağırsak düzenini sağlama, bağışıklığı güçlendirme gibi birçok etkisi bulunmaktadır. Besinlerden aldığımız probiyotik her zaman yeterli gelmeyebilir(kefir,yoğurt,turşu gibi besinler probiyotik açısından zengindir) böyle durumlarda doktor ve diyetisyeninize danışarak takviye almak bağışıklığınıza katkı sağlar.

Çörekotu-Çörekotu Yağı (Soğuk sıkım):Çörekotu yağı, çörekotundan soğuk sıkım yöntemiyle elde edilir.Bu şekilde elde edilen yağlar daha yüksek antioksidan,fenolik bileşikler gibi bazı maddeleri içerdiğinden sağlık açısından faydaları ön plana çıkmaktadır.İçerdiği antioksidan sayesinde vücut direncini arttırmada yardımcı olur.

Propolis:Arıların; bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları güçlü antibakteriyel,antifungal,antiviral ve antioksidan etkilere sahip doğal bir üründür. Bu etkisi sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı koruyarak vücut direncini arttırmaya yardımcı olur.

Bitki Çayları

Zencefil: Öksürük, boğaz ağrısı, mide bulantısı ve gribal enfeksiyonlarda kullanılır.

Ekinezya: Soğuk algınlığının şiddetini azaltmada ve süresini kısaltmada yardımcı olur.

Ihlamur:Vücuttan toksinlerin atılmasında, boğaz ağrısını hafifletmede etkili olabilir. İçine limon ve doğal bal ekleyerek etkisini arttırabilirsiniz.

Hibiskus Çayı:İçerisinde yüksek oranda C vitamini barındırdığından bağışıklığı güçlendirme de yardımcı olur.

Nane-Limon:Mide bulantısı ve solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılabilir.

Ada Çayı :Öksürüğü hafifleten ve soğuk algınlığından koruyan ada çayı, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak enfeksiyon riskini azaltmaktadır.Ayrıca ada çayı gargarası boğaz ağrısına da iyi gelir. Doğal gargarayı çocuklar da uygulayabilir.

Diyetisyen Duygu Bulut


519 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

KAHVE DOSYASI

bottom of page